images

Aktaşlar Lezzet Grubu

icon

Aktaşlar Lezzet Grubu 1981 yılında Ordu’da Aktaşlar Pide markası ile 40 kişilik müşteri kapasiteli bir salonda faaliyete başladı. Kaliteden ödün vermeyen firmamız çok kısa süre içerisinde emeğinin karşılığını aldı ve Ordu’ da ki restaurant sayısını dörde çıkardı.Ordu,da Restaurant hizmetlerinde nabzı tutan firma haline geldi. 2014 yılında ülke geneline yayılma hedefine istinaden yeni zincir markamız Nelipide Gurmenin konsept çalışmalarını tamamlayarak ilk şubemizi İstanbul’da Bağdat Caddesi’nde açmış bulunmaktayız. Kısa sürede İstanbul’da yaşayan pide ve yöresel mutfak severlerin gözdesi haline gelen Nelipide Gurme ikinci şubesini Ataşehir Bulvar 216 ‘ da açtı. Şuanda altyapısı ve reçeteleri tamamlanan Nelipide Gurme için francahise görüşmelerine başlamış ve Ankara İstanbul Avrupa yakası İzmir Samsun gibi illerde yakın zamanda şubelerimizi açmış olacağız.

Şu an faaliyette olan Restaurantlarımızda kullanılan tüm malzemeler ISO 9001 VE ISO 22000 belgelerine sahip üretim tesisimizde en hijyenik koşullarda hazırlanarak günlük olarak gönderilmektedir.

Üretim yerimizde hem mevcut şubelerimizin ihtiyaçları karşılanırken hem de Aktaşlar Catering markası ile 2 kişiden 2000 kişiye kadar organize edilen yemeklere ve davetlere cevap verebilmektedir.

Et işleme tesisimizde etler doğallığını bozmadan ve hiçbir katkı maddesi kullanılmadan hazırlanmakta; hem şubelerimizde hem de francaise şirketimiz olan Nelipide’lerde güvenle tüketilmektedir.

2012 yılında DOKA projeleri kapsamında Türkiye ‘de ilk donuk pide üretimini gerçekleştirdik. 1000 adet/saat kapasiteyle çalışabilecek donanıma sahip olarak tesisimiz 2014 yılında faaliyete geçti.

2015 yılında zincir marketlerde ve birçok firmada donuk pide çeşitlerimizle satışa başlamış bulunmaktayız.

Hedefimiz üretim yaptığımız her alanda kaliteden ödün vermeden müşteri memnuniyetini en üst seviyelere taşımaktır. Tutkusu olduğumuz pide lezzetlerini tüm dünyaya sunmaktır.